İçeriğe geç

Dijital Sergi Nedir?

Kategori: Uncategorized

Dijital Sergi Nedir?

Sanat alanına duvarları olmayan sergi olarak da geçmiş olan dijital sergi nedir? Normal bir sergiden dijital sergiyi ayıran yanlar nelerdir?

Dijital Sergi

Dijital sergi adından da anlaşılabileceği gibi dijital ortamlar üzerinden yapılan sergilerdir. İnternet üzerinden rahatlıkla erişim sağlanabilir. Bu da çok daha büyük bir kesime erişme imkânı verir. Bunun yanında interneti olan herkes bu sergiyi ziyaret edebilir. Kötü tarafı eserler ile birebir temas kuramamak ve insanlar ile sosyalleşememektir. Bunun yanında avantajları, dezavantajına göre daha çok olduğundan son yıllarda sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle pandemi döneminde kurtarıcı rolü görmüştür. İnsanların sanattan uzaklaşmamalarını sağlamıştır. 

Dijital Serginin Normal Sergiye Göre Avantajları

Dijital serginin yukarıda da bahsettiğimiz gibi birkaç dezavantajı bulunmaktadır. Bunun yanında avantajları çok daha fazladır. En büyük avantajları;

  • İnternet olan her ortamda serginin görüntülenebilmesini sağlar. Bu da serginin çok daha büyük bir insan topluluğuna hitap etmesini sağlar.
  • Serginin özelleştirilebilmesini kolaylaştırır. İstenilen eserler hızlı bir şekilde eklenip, istenmeyenler hemen kaldırılabilir. Bunun yanında fiziki bir ortama bağlı olunmadığından serginin nasıl olacağı da hayal gücümüz ile sınırlıdır.
  • Normalde erişemeyecek uzaklıkta olan bir kişinin bile sergiye gelebilmesi sağlanır. 
  • Dijital ortamda olduğu için hemen ödeme aşamasına geçme ve istenilen eseri alma rahatlığı sunar.
  • Bir mekân ayarlama, mekanı düzenleme, sergi sonrası temizlik gibi kısımlardan kurtulmamızı sağlar.