İçeriğe geç

Sergi Açma Fiyatları

Kategori: Uncategorized

Sergi Açma Fiyatları

Açacağınız serginin fiyatını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Seçtiğiniz mekân, eser sayısı, davetin nasıl olacağı gibi unsurlar etkili olmaktadır. Sergi açma fiyatları ortalama olarak aşağıdaki fiyatlar ile hesaplanabilir. 

  1. Mekân Kirası

Eğer kendinize ait bir alan yoksa bir galeri kiralamalı veya bir mekân tutmalısınız. Bu tutacağınız yerin büyüklüğüne göre 500 ila 5000 TL arasında değişecektir. Maalesef mekanların fiyatları çok farklılık göstermektedir. Günlüğü birkaç bin Euro olan yerler bile bulunmaktadır.

  1. Tanıtım Maliyetleri

Tabii ki sergi açıyorsanız birilerinin gelmesini isterseniz. Bunun için tanıtım yapmanız gerekir. Tanıtımı birçok şekilde yapabilirsiniz davetiye yollayabilir veya dijital ortamda tanıtım yapabilirsiniz. Ortalama olarak tanıtım maliyeti 500 ila 1000 TL arasında tutacaktır. 

  1. Davetin Özellikleri

Eğer gelenler boş kalmasın bir şeyler de ikram edelim derseniz maliyet yükselecektir. Özellikle alkollü bir davet vermeniz durumunda bütçenin ucu açık olacaktır. Basit bir ikram ile ortalama 1000 TL alkollü ve lüks bir ikram ile 6-10 Bin TL arasında bir maliyet olacaktır. Tabii ki burada kaç kişinin geleceği de önemlidir. 

  1. Sergi Türü

Sergi gezici bir sergi ise maliyetiniz artacaktır. Yine size ait olmayan eserleri de kiralayarak bir sergi açacaksanız maliyetiniz artacaktır. Bu nedenle sergi türü maliyeti çok etkilemektedir. Fakat burada net bir rakam vermek mümkün değildir. Hayalinizdeki sergiye göre fiyat çok değişmektedir.