İçeriğe geç

Sergi Açma Şartları

Kategori: Uncategorized

Sergi Açma Şartları

Sergi açmaya karar verip maddi ve manevi tüm hazırlarınızı tamamladıktan sonra tabii ki bir de işin yasal boyutu çıkacaktır.  Yasal boyutlarında sergi açma şartları bulunmaktadır.  Sergi açma şartları “Devlet güzel sanatlar galerileri yönetmeliği” ile düzenlenmiştir. Sergi açmak istiyorsanız bu şartlara uymanız gerekir. 

Devlet Güzel Sanatlar Galerileri Yönetmeliği

Bu yönetmelik galeri sahiplerini ve sergi açmak isteyenleri ilgilendirmektedir. Sergi açan birisinin dikkat etmesi gerekenler;

  • Sergi açmadan önce mutlaka galeri genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzda sergilenen ürünleri de bildirmeniz gerekir. 
  • Sergi süresi yasal olarak 15 gündür. Bir izin aldığınızda 15 gün boyunca serginiz açık kalabilir. Uzatmak için tekrar uzatma başvurusu yapmanız gerekir.
  • Sergi açılan mekânda oluşabilecek her türlü zararın sorumluluğu sergiyi açan kişidedir. Özellikle devlete ait bir yerde veya tarihi bir yerde sergi açanların buna ekstra dikkat etmesi gerekir.
  • Sergide ürün satışı yapılacaksa galeriler bunlardan pay alamazlar bununla birlikte satın alınan eserler galeri sonunda teslim edilmelidir.
  • Sergi tarihinde bir değişiklik yapmanız gerekirse veya sergi iptal edilirse bu durum mutlaka galeri müdürlüğüne bildirilmelidir.

Bunun yanında galerilerin de sorumlulukları vardır. Galeriler satılan eserlerden pay isteyemez, galerinin genel güvenliğini sağlamakla sorumludur. Sergi bittikten sonra 1 haftalık ürünlerin alınma süresi vardır. Bu 1 hafta boyunca galerilerin bu ürünleri koruması gerekir. Sonrasında sorumluluk sergiyi yapan kişiye geçer.