İçeriğe geç

Sergi Alanı Tasarımı

Kategori: Uncategorized

Sergi Alanı Tasarımı

Mimari, resim, heykel ve fotoğraf gibi birçok sanal alanı içerisinde mekan tasarımları tercih edilmektedir. Bu şekilde sanatçıların koleksiyonları çok daha dikkat çekici bir şekilde sergilenebilmektedir. Sergilenmekte olan eser türleri ve konseptlerine göre, sanatçıların taleplerine uygun bir şekilde gerçekleştirilen bu sergi alanı tasarımı, bir sergi alanının çok daha estetik görünüm açısından oldukça büyük bir önem teşkil edebilmektedir.

Hem açık hem de kapalı alanlar adına sergi tasarımları, bireysel, kurumsal ve kamu için sağlanmakta olup, bu alanda birçok sergi alanı tasarımları firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Sergi alanı tasarımı, ilk olarak alanın mimarisi göz önüne alınarak sergileme alanları belirlenmektedir. Mekân duruma uygun olması, nem ya da ışık gibi çeşitli faktörlere bağlı ve koruyucu olarak eserlerin yerleştirilmesi gereken alanlar doğru olarak seçilmelidir.

Ziyaretçilerin daha rahat bir şekilde göreceği sergi alanı tasarımları gerçekleştirirken;

  • Eserlere odak sağlanması, 
  • Konseptin etkileyici biçimde hazırlanması,
  • Aydınlatmanın sergiyi yansıtabilmesi
  • Detay yönetimlerinin doğru yapılması 
  • Dinlenme alanlarının tasarımlarının gerçekleştirilmesi 

Gibi birçok husus, sergi esnasında dikkat edilen önemli unsurlar arasında bulunur. Sergi alanı tasarımı, mimari ve de büyüklükler göz önüne alındığında müşterilerin kendi taleplerine göre gerçekleştirilmektedir. Buna göre sergi bölümleri ise, özgün bir şekilde çalışmaların yer aldığı alanlar içerisinde dahil edilmesi mümkün olabilmektedir. Bu şekilde etkili bir sergi alanı tasarımı ile siz de sergilerinizi en iyi şekilde sunabiliyorsunuz.