İçeriğe geç

Sergi Çeşitleri

Kategori: Uncategorized

Sergi Çeşitleri

Sergi çeşitleri yapıldıkları yere göre ve yapılma amaçlarına göre farklılık gösterebilir. Sergiler yapıldıkları yere göre dijital, müzayede veya sanat galerisi (fiziki) olarak sınıflandırılabilir. Amaçlarına göre sergi çeşitleri ise çok daha fazladır. Bunlar;

  1. Mekân Odaklı Sergiler

Bu sergi türünde sergide, sergilenenler kadar mekân da ön plandadır. Mekânın güzelliği de serginin bir tamamlayıcısıdır.

  1. Zaman Odaklı Sergileme

Adından da anlaşılabileceği gibi belli bir zamana özel olarak yapılan sergi türüdür. Bu tür sergilerde, eserler kısa bir süre gösterilir daha sonra kaldırılır.

  1. Gezici Sergiler

Yine adından anlaşılan bir sergi türüdür. Birçok ili dolaşarak yapılan sergilerdir. Bu türün avantajı birçok yeri dolaşması nedeni ile geniş bir kitleye ulaşmasıdır. Dezavantajı ise maliyettir. Hem sergideki eserlerin sürekli taşınması hem de her şehirde tanıtım yapılması ekstra maliyet oluşturmaktadır.

  1. Eğitim Sergileri

Sergiledikleri ile estetik duyguları uyandırmak kadar eğitmek de amaçlanır. İnsanlara belli bir konuda bilgi vermek veya fikir uyandırmak amaçlanır. 

  1. İnteraktif Sergiler

Dijital ortamda sergilemenin artması ile fazlaca artmış bir türdür. İnteraktif yani etkileşimli sergiler, sergiye gelenlerin de eserlere katılabilmesini sağlar. Bu etkileşim farklı türlerde olabilir. 

  1. Koleksiyoner Odaklı Sergiler

Koleksiyoner odaklı açılan sergilerdir. Daha çok nadide eserler bulunur. Genellikle fiyatları yüksektir. Burada koleksiyonerler kendi eserlerindeki ürünleri sergilerler. Çoğu zaman eserler satılık olmamaktadır.