İçeriğe geç

Sergi Nasıl Gezilmelidir?

Kategori: Uncategorized

Sergi Nasıl Gezilmelidir?

Herhangi bir sergiye tek başınıza ya da arkadaşlarınızla gittiğiniz bir sergide, bazı zamanlarda bir şey anlamayıp geri döndüğünüz olabilmektedir. Bu anlamda, sanatı iyi bir şekilde yorumlamak, hem tecrübe hem de belli bir çaba gerektiren bir iş olmaktadır. Birçok anlamda olduğu gibi, bir serginin nasıl yorumlanacağı konusunda, belli bir gelişim göstererek ilerleyebilirsiniz. Ancak sanat eseri ile alakalı olarak bilgi edinebilmek de oldukça önemli olabilmektedir. Bu şekilde iyi bir sanat gözlemleyicisi olabilir, siz de yaratmış olduğu çağrışımlar ile beraber bunları iyi bir şekilde ifade etme şansı bulabilirsiniz.

Serginin nasıl gezilmesi gerektiği ile alakalı inceliklere bakacak olursak;

  • İlk olarak gitmiş olduğunuz serginin, gitmeden öncesinde mutlaka araştırmasını gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde gittiğinizde, sanat eserlerini daha iyi bir şekilde yorumlama işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Sergiyi, mekanda yer almakta olan yönlendirmelere uygun bir şekilde gezmeniz, hem duygu hem de durum kontrollerini daha iyi bir şekilde yorumlamanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde serginin giriş gelişme ve sonucunu en iyi şekilde anlamış olursunuz.
  • Sergi salonu içerisinde sesli rehber seçeneği bulunuyor ise bundan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde sergileri gezerken, bu sanat eserleri ile alakalı olarak bilgileri de okuyor olmanız daha konforlu ve faydalı olabilecektir.
  • Gittiğimiz sergilerde birçok kişi, fotoğraf çekerek ölümsüz hale getirmek istemektedir. Bunun haricinde bu eserleri anlamaya ve daha içten incelemeye de yönelebilirsiniz.