İçeriğe geç

Sergi Nedir?

Kategori: Sanat

Sergi Nedir?

Sergi, geleneksel anlamda herhangi bir sanat objesinin ya da objelerinin kitleler ile buluşturulduğu alan olarak tanımlanabilmektedir. Bu şekilde yer almakta olan sergiler, çizim, heykel, resim, video, performans, ses ya da çeşitli sana gruplarının sanat koleksiyondan oluşabilmektedir. Sanal eserleri ise, sanal salonları içerisinde, müzelerde, sanat kulübünde ve birçok alanda sunulabilmektedir. Ticari galeriler içerisinde yer almakta olan sergiler ise, satılık olan sanat ürünlerinden oluşabilmektedir. Bazı sergiler ise, yıldönümü, doğum günü ya da ölüm yıldönümü gibi belli olaylarda ve tarihlerde gerçekleştirilerek organize edilebilmektedir. Bireysel olarak küçük sergilerin yapılabildiği gibi, çok daha büyük bir sanatçı ya da kurumun da oluşturmuş olduğu daha büyük çaplı sergiler de gerçekleştirilebilmektedir.

Sergi Yönetimi Nedir?

Sergi yönetimi, plan, amaç ve üst yönetimler ile alakalı olarak gerçekleştirilmekte olan çalışmalar bütünüdür. Sergi hazırlıkları, hem yurtdışı hem de yurtiçi sergiler olarak 6 ay ila 3 senelik biz zaman içerisinde planlaması gerçekleştirilir.

Yurt dışına gönderilmekte olan sergiler adına ise, belli devlet anlaşmaları gerçekleştirilmesi, muhatapların olması, yasal ve yaptırımların belirlenmesi, sigortalanması gibi durumlar gerekmektedir. Sergi sahibi olan kişiler var ise, bunlar ile bir sene öncesinde belli bir protokolün de imzalanması gerekilmektedir. Herhangi bir yasal durumun oluşması olasılığına bağlı olarak, yer alan yasal belgeler, gerekli kurumlara ulaştırılması amacı ile saklanması gerekilmektedir.